Gudstjeneste i påsken 2021
Langfredag - Stabat Mater
Stenløse Kirke fredag den 2. april 2021 kl. 16.00
Langfredag venter en smuk oplevelse, når sopran Marie Louise Odgaard, mezzosopran Anne Roed Refshauge og organist Tina Christiansen fremfører G. B. Pergolesis smukke, udødelige værk, Stabat Mater, som beskriver den sørgende moders smerte ved foden af den korsfæstede Jesus Kristus.
Gudstjenesten indledes med orgelværket Crucifixion af den franske komponist Marcel Dupré. Dette værk beskriver de dystre og skæbnesvangre begivenheder omkring korsfæstelsen med hovedvægten lagt på den tunge vandring mod Golgata.
Sopran Marie Louise Odgaard
Sopran Marie Louise Odgaard er uddannet ved Nordjysk Musikkonservatorium og har siden specialiseret sig i barok- musikken. Hun synger i Musica Ficta og DR KoncertKoret og har desuden assisteret i Den Kongelige Operas Kor og Ars Nova Copenhagen. Hun har været solist i bl.a. Bachs Johannespassion, Mozarts Exsultate Jubilate og Händels Messias.
Mezzosopran Anne Roed Refshauge
Mezzosopran Anne Roed Refshauge er uddannet fra solistklassen ved Syddansk Musikkonservatorium. Hun har optrådt som solist med Odense Symfoniorkester, Aarhus Sinfonietta og Ensemble Zimmermann, ligesom hun har sunget på Den Fynske Opera og Det Ny Teater. Ud over det klassiske repertoire er Anne Roed Refshauge også meget aktiv inden for folkemusikken.
Organist Tina Christiansen
Organist Tina Christiansen er uddannet fra solistklassen ved Det Jyske Musikkonservatorium. Hun har været prismodtager ved internationale konkurrencer, optrådt som solist med Prinsens Musikkorps og Odense Symfoniorkester og har en aktiv koncertvirksomhed, der har budt på koncerter over store dele af Europa samt i Rusland. Tina Christiansen har siden 2015 været ansat som organist ved Ansgars Kirke i Odense.