Kirkehistorisk vandring
Stenløse Konfirmandhus
Fire udvalgte tirsdage kl. 10.30 - 12.00
- 
Johan de Mylius vil starte en ny sæson af kirkehistoriske vandringer i vores store digtere, hvoraf mange er udødeliggjort i litteraturen og salmebøgerne.
 Indhold og datoerden 25. november 2025 - hvor vi bliver klogere på, hvordan kirke/kristendom og humanitet smelter sammen og igen skilles ad i dansk guldalder.
 den 27. januar 2026 – om Brorson og hans betydning for Andersen, Ingemann og Kierkegaard
 den 24. februar 2026 – læse, diskutere og synge udvalgte salmer fra tiden ca. 1750 til 1880. Den tids salmer og religiøse digte vil vi sammenholde med senere salmer af f.eks. af Johannes Jørgensen og måske nogle nyere som Aastrup og Johannes Johansen
 den 31. marts 2026 – samme som den 24. februar 2026Om Johan de Mylius
 Han er født i 1944, professor i dansk litteratur og tidligere leder af H.C. Andersen Centret på Syddansk Universitet. Derudover er han forfatter til talrige værker om H.C. Andersen og øvrige dele af litteraturhistorien, senest “Elleskovs mysterier – og andre udflugter i dansk litteratur” (2022). Johan de Mylius bor i Volderslev og er far til to voksne børn.









